Kamień Pomorski jest jednym z najstarszych miast Województwa Zachodniopomorskiego - jego historia sięga IX w. Położony nad malowniczym Zalewem Kamieńskim i 8 km od Bałtyku zachwyca swoim urokiem, pięknymi widokami i niezwykłym krajobrazem. Nazwa miasta pochodzi od potężnego głazu narzutowego, zwanego "królewskim". Ma on 20 m w obwodzie i wznosi się ponad wodę Zalewu Kamieńskiego na wysokość ok. 3 m. 10 tys. lat temu został on przetransportowany przez lodowiec plejstoceński z terenów Skandynawii.
Miasto uzdrowiskowe
Kamień Pomorski ze względu na złoża borowiny i wody lecznicze jest miastem uzdrowiskowym. Korzysta z nich pięć zakładów lecznictwa uzdrowiskowego działających na terenie miasta, w których leczone są choroby reumatyczne, kardiologiczne, neurologiczne, a także choroby dolnych dróg oddechowych czy ortopedyczno-urazowe.
Zabytki Kamienia Pomorskiego
Katedra
Kościół katedralny wraz z kapitułą ufundował w 1175 r. książę Kazimierz I. Katedrę zbudowano na planie krzyża łacińskiego. Do 1385 r. wzniesiono gotycki trójnawowy korpus katedry, a od zachodniej strony dostawiono wieżę, która nie zachowała się do dziś. Została ona zrekonstruowana w 1934 r. W XV w. powstał ołtarz główny w kształcie tryptyku, a we wnętrzu katedry znalazły się rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Między XVI a XVII w. katedrę wzbogaciły barokowe organy, ambona, krata lektoryjna z ołtarzem przed prezbiterium oraz krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy z wapienia gotlandzkiego.
Ratusz
Budynek powstał na przełomie XIII i XIV w. Został on przebudowany w 1969 r. po II wojnie światowej przywracając mu pierwotny, gotycki wygląd. Jego charakterystycznymi elementami są: podcień na parterze szczytowej ściany wschodniej, szczyt zachodni z herbem miasta oraz hala miejska, w której niegdyś odbywały się zebrania radców miejskich, wymiana handlowa i uroczystości.
Kamieńskie organy
Ufundowane przez księcia pomorskiego Ernesta Bogusława de Croy i Arechot w 1669 r. organy zostały skonstruowane przez Michała Bergiela ze Szczecina. Mają one 13 m szerokości i 9 m wysokości oraz 2660 piszczałek. Koszt budowy wyniósł 4 tys. talarów. Organy zostały wyremontowane w 1962 r. Liczą obecnie 46 głosów i ok. 3000 piszczałek. To dzięki temu instrumentowi w katedrze kamieńskiej odbywa się już od 1964 r. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Muzeum zawiera zbiory archeologiczne i sztuki sakralnej związane z terenem Kamienia Pomorskiego. Znajduje się w Pałacu Biskupim oraz kapitularzu kamieńskiej katedry. W muzeum znajdują się wystawy stałe oraz czasowe, które można podziwiać przez cały rok - w sezonie letnim od godziny 10:00 do 17:00, a w zimowym - od 10:00 do 16:00.
Muzeum Kamieni
Znajdujące się przy u. Słowackiego 1 w XIV-wiecznym Baszcie i Bramie Wolińskiej muzeum zawiera ponad 2600 eksponatów z całego świata. Znajdują się wśród nich kamienie szlachetne i półszlachetne, szkielety dinozaurów, meteoryty oraz zbroje i broń średniowieczna. Na każdym z dwóch tarasów muzeum można natomiast podziwiać piękny krajobraz Kamienia Pomorskiego oraz pobliskiej Wyspy Chrząszczewskiej.
Galeria sztuki "Mundo Bizarro"
Galeria funkcjonuje od kwietnia do końca września i wymaga uprzedniego kontaktu telefonicznego. Są w niej prezentowane ekspozycje zmienne z dziedziny malarstwa, grafiki, rysunku, szkła artystycznego i użytkowego, ceramiki i fotografii. Galeria znajduje się na Osiedlu Chopina przy ul. H. Wieniawskiego 28.
Marina Kamień Pomorski
Port jachtowy znajduje się w sąsiedztwie Starego Miasta i jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych ze względu na doskonałe warunki wietrzne Zalewu Kamieńskiego oraz bliską odległość od Bałtyku. W przystani znajduje się 240 miejsc postojowych na wodzie i trzy hangary do zimowania jachtów. Obiekt jest wyposażony w nowoczesne zaplecze socjalne i techniczne. Na miejscu można również wypożyczyć sprzęt wodno-rekreacyjny, czarter jachtów lub wziąć udział w organizowanych rejsach po Zalewie.